Журналісти Чернігівщини вчилися працювати з реєстрами та базами даних

25-26 травня регіональний хаб Інституту масової інформації «Медіабаза. Чернігів» організував дводенний тренінг-практикум для чернігівських медійників «Журналістські розслідування в місцевих медіа: як працювати з реєстрами та базами даних».

Під час навчання тренер Олександр Волошин, операційний менеджер агенції журналістських розслідувань «Слідство.Інфо», розказав та показав як шукати інформацію у різноманітних реєстрах та базах даних, аби робити якісні журналістські розслідування.

Зокрема, для пошуку інформації про компанії за кодом ЄДРПО він радить користуватися сайтом Міністерства юстиції, адже тут можна перевірити набагато більше інформації, ніж в агрегаторах. Окрім безкоштовної інформації, можна за 100 гривень попросити платний витяг, який дає офіційну інформацію станом на конкретну дату.

Однак, не варто нехтувати перевіряти інформацію з сайту Мінюсту і на YouControl, Clarity Project та Opendatabot, адже всі вони дають різну інформацію, яка може бути корисна під час підготовки матеріалів.

Щодо фінансової звітності компаній, то Олександр Волошин радить шукати на сайті Clarity Project та Smida за кодом ЄДРПО. А ось на Opendatabot – достатньо базова інформація.

Для пошуку тем для журналістських розслідувань спікер порадив такі майданчики:

· Prozorro – вся інформація по тендерах та публічних закупівлях;

· BI Prozorro – фактично те саме, але із більш зручними налаштуваннями під конкретний запит;

· Є-data – інформація про використання публічних коштів;

· СЕТАМ – інформація про конфісковане і арештоване майно, яке зараз продають;

· Кабінет водія – дозволяє маючи ПІБ людини вирахувати автомобіль, який є у власності;

· МТСБУ – страхові поліси (маючи номер авто можна переглянути страховий поліс і отримати VIN автівки);

· OpenDataUA bot у Телеграмі – за номером машини та ідентифікаційним кодом власника авто, видає інформацію про порушення ПДР;

· У “базі ДАІ” можна дізнатися номер автівки.

Для підготовки журналістських розслідувань щодо махінацій із земельними ділянками Олександр Волошин запропонував користуватися такими сервісами:

· Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (через ДІЮ);

· Держгеокадастр – зараз карта не працює, але працюють електронні послуги;

· Kadast.live – архівна інформація по земельним ділянкам, але на карті;

· Застосунок Google earth pro – є можливість подивитися, як земельна ділянка виглядала певний час тому;

· World Imagery Wayback – може надати більш нові супутникові знімки з хорошою якістю;

· Sentinel-hub.com – ще один супутник, але із ще більш актуальною інформацією, хоч і з поганою якістю знімків.

Як зазначив під час навчання Олександр Волошин, Державний реєстр судових рішень разом із “Судовою владою” може допомогти журналістам деанонімізувати колаборантів, обвинувачених в інших злочинах. Сайт Судова влада показує і майбутні справи, щоби репортери могли розпланувати свій графік роботи. Окрім того, на міському сайті судів у розділі «Новини» є оголошення про виклик свідків та обвинувачуваних також не приховуючи персональні дані.

Учасники тренінгу відзначили практичність навчання і під час заняття знайшли тему для майбутнього журналістського розслідування.

Захід проводиться хабом “Медіабаза. Чернігів” за підтримки Посольства США в рамках реалізації проєкту “Підтримка діяльності локальних медіа Чернігівської області”.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте